#UWOLNIJSIEBIE
Wolontariat - świadoma, dobrowolna i bezpłatna praca na rzecz innych. Wolontariusz to osoba wykonująca tę pracę- może ją wykonywać niezależnie od wieku. Jakie są powody, dla których zostajemy wolontariuszami, jakie korzyści wynikają z pomocy innym, dla nas samych? W dzisiejszym poście dowiecie się, czym jest wolontariat z mojej perspektywy.
Motywacje do działania w pracy wolontariackiej
Wolontariat sam w sobie, jest tylko i wyłącznie chęcią wykonywania pracy na rzecz innych. Powody, dla których mamy chęć ją wykonywać są różne. Jedni chcą po prostu pomagać, bo czują potrzebę dawania czegoś od siebie, inni chcą zdobyć zaświadczenie i mieć zaliczoną pracę wolontariacką jako praktyki w trakcie trwania studiów, kolejni myślą o swojej przyszłości i doświadczeniu zawodowym.
Wolontariuszką jestem, bo chcę pomagać innym- czerpię z tego radość, uzyskane certyfikaty i zaświadczenia za odbyte szkolenia przydadzą mi się również jako doświadczenie zawodowe. Motywuje mnie również chęć poznawania nowych ludzi, ponieważ potrzebuję kontaktu z innymi. Wolontariat rozwija również moje pasje- kocham ratownictwo, więc działam w Maltańskiej Służbie Medycznej.
Korzyści wynikające z wolontariatu, raczej nie są materialne (choć zdarzają się wyjątki- ale o tym później). Chodzi tu bardziej o sferę psychiczną- odnoszenie satysfakcji z tego co robimy, radość z dobrego zagospodarowania czasu wolnego, spędzenie czasu ze wspaniałymi ludźmi.
Stąd możemy wynieść również cenne umiejętności- na przykład uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach, które pozwalają wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce. Zazwyczaj za ukończone szkolenia, otrzymuje się certyfikat, bądź zaświadczenie.
Dzięki wolontariatowi, można odwiedzić różne ciekawe miejsca. Ja będąc zaangażowana w projekt Akademia Przyszłości pojechałam na szkolenie do Poznania. Nie dość, że nabyłam nową wiedzę i umiejętności, to jeszcze cały wyjazd w praktyce kosztował mnie 50 zł (kieszonkowe) plus 100 zł koszta podróży, które zostały mi zwrócone.
Ważną rolę odgrywa również dla wolontariusza, samo środowisko organizacji non profit (pozarządowych), ponieważ fundacja w której działa, może kiedyś stać się miejscem jego pracy, ponieważ po kilkuletniej wolontariackiej pracy, zdobyciu odpowiednich kwalifikacji, jakakolwiek organizacja będzie wolała zatrudnić ,, sprawdzoną” osobę, niż kogoś z zewnątrz, który może się okazać pracownikiem nierzetelnym.
Ewelina Szczepańska - wolontariacko.blog.pl
